یکشنبه, 26 آبان 1392 ساعت 22:53

چالش‌های برنامه آموزشی در مقطع کارشناسی رشته مدیریت خدمات بهداشتی درمانی: یک مطالعه کیفی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 امین بیگ زاده۱، مریم اخوتی۲، محمدحسین مهرالحسنی۳، مصطفی شکوهی۴، اعظم بذرافشان ۵
۱- کارشناس ارشد آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمان
۲- دکتری علوم کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمان
۳- دکتری مديريت خدمات بهداشتی درمانی دانشگاه علوم پزشکی کرمان
۴- کارشناس ارشد اپيدميولوژی دانشگاه علوم پزشکی کرمان
۵- کارشناس ارشد کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمان ،


چکیده:
مقدمه:
کیفیت برنامه‌های آموزشی در دهه‌های اخیر با چالش‌های متعددی همراه بوده است. شناسایی این چالش‌ها می‌تواند به برنامه ریزان در جهت هر گونه تغییر و بازنگری و بهبود کیفیت برنامه‌های آموزشی کمک نماید. هدف این مطالعه شناسایی مشکلات موجود در برنامه آموزشی رشته مدیریت خدمات بهداشتی درمانی در مقطع کارشناسی بود.

روش کار:
این مطالعه کیفی با مشارکت 27 نفر از اعضای هیات علمی، مربیان و دانش آموختگان انجام گردید. افراد به صورت هدفمند انتخاب شدند. پس از کسب رضایت آگاهانه از آنان، داده‌ها با استفاده از مصاحبه فردی به صورت نیمه ساختار یافته، جمع آوری شد. کلیه مصاحبه‌های ضبط شده روی کاغذ بازنویسی و مرور شد. سپس به روش تحلیل محتوا مورد تحلیل قرار گرفت.

یافته‌ها:
پس از تحلیل نتایج، سه طبقه اصلی برنامه درسی، عرصه‌های بالینی و اهداف برنامه به عنوان چالش‌های مهم در برنامه آموزشی کارشناسی رشته مدیریت خدمات بهداشتی درمانی شناسایی شد. به نظر می‌رسد که سرفصل دروس و اهداف این برنامه آموزشی اثربخشی لازم را ندارند و همچنی مشارکت کنندگان معتقد بودند که عرصه‌های بالینی باید از لحاظ مواردی از قبیل برگزاری کلاس‌های توجیهی، آموزش مهارت‌های مبتنی بر بیمارستان و مربیان توانمند مورد توجه قرار گیرند.

نتیجه گیری:
تصمیم گیرندگان، برنامه ریزان و مدرسان می توانند با استفاده از نتایج این مطالعه، به بازنگری و تدوین برنامه ای متناسب با توجه به نیازهای سیستم بهداشتی درمانی کشور بپردازند تا دانش آموختگان به صلاحیت‌ها و توانمندی‌های مورد نیاز در اداره واحدهای بهداشتی درمانی دست یابند.


متن کامل    

1 نظر

  • پیوند نظر آذر جمعه, 13 بهمن 1396 ساعت 10:21 ارسال شده توسط آذر

    سلام.فایل مقاله قابل دسترسی نیست.ممنون.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.