شنبه, 24 مرداد 1394 ساعت 04:30

چالش های مدیریت بیمارستان: یک مطالعه کیفی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نویسندگان:

دکتر امید براتی: استادیار، گروه مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران. این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

احمد صادقی: دانشجوی دکترای مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی، گروه مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران. این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

محمد خمرنیا: دانشجوی دکترای مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی، گروه مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران. این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

الهام سیاوشی: دانشجوی دکترای مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی، گروه مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

چکیده:

زمینه:

مدیریت بیمارستان به عنوان فردی که نقش مهمی در افزایش کارایی و اثربخشی بیمارستان دارد، با چالش های متعددی روبرو است. اولین گام در حل این چالش ها، شناسایی دقیق و به موقع آن هاست. این مطالعه با هدف شناسایی و تبیین چالش های پیش روی مدیریت بیمارستان انجام شده است. متد: مطالعه کیفی حاضر با رویکرد تحلیل محتوا در دانشگاه علوم پزشکی شیراز در سال 1393-1394 انجام شده است.

جامعه پژوهش را مدیران بیمارستان های آموزشی و درمانی، مدیران ستادی دانشگاه، اعضای هیئت علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه علوم پزشکی شیراز شامل می شدند که در مجموع 24 نفر از افراد به صورت هدفمند انتخاب شدند. جهت گردآوری اطلاعات نیز از روش مصاحبه و بحث گروهی متمرکز استفاده شد. همچنین از روش تحلیل محتوا برای تحلیل داده های مطالعه استفاده شد.

نتایج:

در این مطالعه چالش های مدیریت بیمارستان در پنچ مضمون تقسیم بندی شد که مهم ترین آنها ساختار و تشکیلات دانشگاه و قوانین و دستورالعمل ها بود. هم چنین، مضمون های منابع، سیاست ها و دوره های آموزشی نیز به عنوان چالش های مدیریت بیمارستان تقسیم بندی شد.

نتیجه گیری:

این مطالعه نشان داد که مدیران بیمارستان ها با چالش های متعددی که اکثر آنها مشکلات سازمانی و فرآیندی هستند روبرو می باشند. حمایت و برنامه ریزی مناسب مدیران ارشد دانشگاه، تغییر ساختار و تشکیلات دانشگاه و برگزاری کارگاه های دوره ای توانمندسازی می تواند نقش مهمی در کاهش و عبور از این چالش ها داشته باشد.

 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.