دوشنبه, 04 اسفند 1399 ساعت 16:39

آغاز سفرهای استانی کرونای انگلیسی

کرونا بیش از یک سال است که شهر به شهر می‌چرخد و نقطه به نقطه قربانی می‌گیرد. شاید بی‌توجهی، شاید هم انجام ندادن اقدامات لازم و عدم مدیریت باعث شده بحران کرونا مانند جنگ و سیل و یا زلزله‌ای مهیب آدم‌ها را با خود ببرد و تنها چاره باقی مانده هم آه حسرت‌بار بازماندگان باشد با نگاه نگرانی به آینده... کرونا حالا حالاها قصد کوتاه آمدن ندارد، حالا هم نوع انگلیسی‌اش با گردش و چرخش خود قصد جان مردم را کرده است!

ترس و نگرانی از کرونای انگلیسی و انواع دیگر آن در میان مردم سایه وحشتناکی انداخته اما این موضوع باز هم باعث نشده که بیشتر رعایت کنند یا اینکه تمهیدات ویژه‌تری برای شهرها و استان‌های دیگر اندیشیده شود. بنابر تازه‌ترین آمارها آمار جهانیِ مبتلایان به ویروس کرونا تاکنون به ۱۱۱ میلیون و ۹۶۲ هزار و ۹۱۲ نفر رسیده و مرگ دو میلیون و ۴۷۸ هزار و ۱۷۳ نفر بر اثر ابتلا به این بیماری تأیید شده و البته روند افزایش آمار ابتلا به بیماری کووید-۱۹ که تاکنون در ۲۱۹ کشور و منطقه در جهان شیوع یافته، ادامه دارد و این بیماری همچنان در دنیا قربانی می‌گیرد.

امکان ممانعت از ورود و شیوع ویروس وجود نخواهد داشت

حالا کرونای جهش یافته در سراسر خوزستان گسترش یافته است و آنطور که رییس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت به ایسنا می‌گوید قطعا امکان ممانعت از ورود و شیوع ویروس وجود نخواهد داشت. کیانوش جهانپور عنوان می‌کند: «حتی درباره واریانت‌های دیگر ویروس که با منشاء آفریقای جنوبی و برزیل هم هستند، نمی توانیم بگوییم می‌شود یک دیوار بلند بتونی و دائمی در برابر این ویروس ها به عنوان سد دائمی ایجاد کنیم، اما قطعا سرعت‌گیر برای کاهش سرعت شیوع می‌توان ایجاد کرد.»

وی درباره وضعیت ویروس کرونای انگلیسی در کشور عنوان کرد: «مواردی که از کرونای انگلیسی تاکنون اعلام شده، موارد قطعی شناسایی شده است که طبیعتا علاوه بر تست PCR که ابتلای فرد به کرونا را نشان می‌دهد، توالی‌یابی ژنتیکی هم انجام شده باشد. در مواردی که بر اساس شرح حال و علائم بالینی، مشکوک به کرونای انگلیسی در فردی شوند، نمونه تست فرد برای توالی‌یابی به آزمایشگاه ارجاع داده می‌شود.»

قطعا افراد مبتلا به کرونای انگلیسی بیش از تعداد اعلامی است

رییس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت افزود: «تعداد تست‌های توالی‌یابی ژنتیکی و آزمایشگاه‌هایی که می‌توانند آن را انجام دهند، محدود است. بنابراین قطعا افراد مبتلا به کرونای انگلیسی بیش از تعداد اعلامی است که به صورت قطعی شناسایی شده‌اند. ما فقط موارد قطعی شناسایی شده را که توالی‌یابی ژنتیکی برایشان انجام شده را می‌توانیم اعلام کنیم.»

واریانت برزیلی یا آفریقای جنوبی به ایران هم می‌آید

جهانپور تاکید کرد: «قبل از ما حدود ۸۰ کشور واریانت بریتانیایی کرونا را در کشور خودشان گزارش کرده بودند. در عین حال هنوز واریانت برزیلی یا آفریقای جنوبی در کشورمان مشاهده نشده، اما بیش از ده‌ها کشور آن را گزارش کردند و این موضوع گریز ناپذیر است و حتما به سمت کشور ما هم خواهد آمد، اما مهم آن است که همچنان روش‌های پیشگیری همان روش های قبلی است؛ یعنی رعایت پروتکل ها و عدم حضور در تجمعات غیرضروری، پرهیز از هرگونه دورهمی و برگزاری دورهمی‌ها حتی محافل کوچک خانوادگی، فاصله گذاری فیزیکی، استفاده از ماسک و حتی استفاده دوبل از ماسک و رعایت نکات بهداشت فردی و عمومی همچنان تنها راه مقابله است.»

به گفته وی «گستره واکسیناسیون هم تا حدی که در مقابل واریانت های جدید موثر باشد، هفته به هفته در کشور رو به گسترش است و این دو به موازات اعمال محدودیت های هوشمند، سه ضلع مثلث پیشگیری و مقابله با کووید-۱۹ از هر جنس و واریانتی در همه ماه های آتی خواهد بود.»

نظر دادن