پنج شنبه, 27 شهریور 1399 ساعت 14:52

روحانی: بیش از ۱۰ هزار تخت بیمارستانی افتتاح می‌شود

رییس‌جمهوری با بیان اینکه به رغم همه فشارهای اقتصادی روند توسعه بهداشت و درمان در سال ۹۹ رو به افزایش بوده است، گفت: این روند نه تنها کاهش نیافته بلکه امسال و ماه‌های نخست سال آینده مصمم هستیم بیش از ۱۰ هزار تخت بیمارستانی را افتتاح کنیم.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی امروز (پنجشنبه) در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های ملی و زیر بنایی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین هلال احمر در بیست و چهارمین هفته افتتاح طرح‌های بزرگ ملی افزود: بسیار خوشحالم که امروز طرح‌هایی انجام شد که موجب رفاه و آسایش مردم می شود، به ویژه در این شرایط خاص که ما در حال مقابله و جنگ با یک ویروس خطرناک به نام کرونا هستیم.

رییس جمهوری ادامه داد: همانطور که وزیر بهداشت و درمان قول داده بود که تا پایان امسال و ماه‌های اولیه سال آینده بیش از ۱۰ هزار تخت بیمارستانی را افتتاح کنیم، امروز این طرح ها را افتتاح کردیم.

رییس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه در کشور به طور معمول، یک هزار و ۴۰۰ طرح در سال به افتتاح می رسیده است، گفت: امسال در رقم افتتاح‌ها به‌رغم وجود فشارهای اقتصادی به عدد بسیار خوبی رسیدیم.

روحانی با بیان اینکه این افتتاح‌ها درحالی صورت گرفته که بیش از روزها و ماه‌های قبل نیاز به تخت‌های بیمارستانی احساس می‌شود، افزود: افتتاح هشت طرح مهم بیمارستانی و درمانی در یک روز نشانه این است که دولت همچنان طرح تحول سلامت را به عنوان اولویت مهم دنبال می کند.

رییس جمهوری افزود: به نظر من یکی از افتخارات دولت یازدهم و دوازدهم که در تاریخ این کشور باقی خواهد ماند تلاش پیگیر دولت، بخش خصوصی و همه مردم برای ساخت و تجهیز بیمارستان‌ها بوده است.

وی خاطر نشان کرد: اگر ما بازسازی و نوسازی تخت‌های بیمارستانی و همچنین ایجاد تخت‌ها را در کنار هم قرار دهیم، متوجه می شویم که به اندازه کل کار درمانی انجام شده در طول تاریخ ایران تا سال ۹۲، در این ۷- ۸ سال کار انجام شده است که تکمیل نیز خواهد شد.

روحانی با بیان اینکه همه ما می‌دانیم که تجهیزات، تخت، بیمارستان و وسایل تشخیصی، همه فرع هستند، گفت: آنچه در بخش درمان مهم بوده و اهمیت دارد، بخش نیروی انسانی یعنی پزشکان مجرب، پرستاران، بخش‌های پیراپزشکی و بخش‌های دیگر درمان است.

رییس جمهوری افزود: این نیروی انسانی است که خوب می‌فهمد، خوب درس می‌خواند و مهارت پیدا می‌کند و در روز سختی، فداکاری می‌کند و خود را آماده می‌کند تا مردم سالم باشند، اما خودش رنج و زحمت را متقبل می‌شود و حتی جان خودش را فدا می‌کند.

افتتاح

رییس دولت تدبیر و امید ادامه داد: به همه پرستاران، پزشکان و همه کادر درمانی درود می‌فرستیم و همچنین عالی ترین درجات را طلب می کنیم برای همه شهیدانی که در این دوره هفت ماهه، جان عزیز خودشان را فدای سلامت ملت عزیز ما کردند.

رییس جمهوری با بیان اینکه ما امروز در کنار سخت‌افزارها شاهد یک تحول بزرگ در بخش درمان و بهداشت هستیم، گفت: من بیمارستان، تخت، مراقبت‌های ویژه و تجهیزات و همه را جزو سخت‌افزار می‌دانم و آنچه مهم است فناوری‌ها، دانش و علم است که دانشگاه‌های علوم پزشکی، مراکز تحقیقاتی، شرکت‌های دانش‌بنیان ما می‌سازند که بخش نرم‌افزاری را تشکیل می دهد.

روحانی ادامه داد: امروز در زمینه کرونا به طور شبانه‌روزی در کشور، در یک بخش برای درمان بیماران و در بخش دیگر در زمینه تحقیقات، هم برای داروی شفابخش که در آینده در اختیار پزشکان قرار گیرد و هم واکسن مورد نظر که می‌تواند از عزیزان ما در سراسر کشور حراست و حفاظت کند، تلاش می‌شود.

رییس دولت تدبیر و امید با قدردانی از هلال احمر کشور اظهار داشت: امروز ۱۴۰۰خانه هلال افتتاح شد و رییس جمعیت هلال احمر قول داد در پایان دولت، پنج هزار خانه هلال در سراسر کشور افتتاح شود که برای امداد و نجات، برای روز مبادا و برای حوادث غیرمترقبه بسیار مهم هستند.  
رییس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه همه مردم باید آماده باشند، اضافه کرد: این موضوع که وضعیت انبارهای هلال احمر در حال حاضر خوب است جای قدردانی دارد چرا که برای شرایط بحرانی که ممکن است با آن مواجه شویم  انبارهای هلال احمر باید همیشه تجهیز و پر باشند.

وی با بیان اینکه همه مردم ما باید آماده باشند، افزود: اگر خانه‌های هلال احمر در سراسر کشور بتوانند آموزش‌های ابتدایی، آموزش‌های لازم و کمک‌های اولیه را به مردم به ویژه جوان‌ها، دانشجویان و دانش‌آموزان آموزش بدهد، مردم در روز سختی، مجهز و آماده می شوند.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: بدین ترتیب، در صورت قوع مشکل، قبل از اینکه نیروهای رسمی امدادگر برسند همه مردم روستا و شهر به عنوان امدادگر وارد صحنه می‌شوند و کمک می‌کنند.

روحانی اظهار داشت: من مجددا تاکید می‌کنم اردوگاه‌های هلال، برای جوانان در فصل تابستان، کاری انجام دهند. جوانان در اردوهای تابستانی آنچه که لازم است را بیاموزند، به مهارت‌های لازم در زمینه امداد و نجات در شرایط خاصی که برای کشور پیش می‌آید، کاملاً مجهز شوند.

رییس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: همچنین این اردوگاه‌ها می‌توانند برای جوان‌های ما نشاط ایجاد کرده و جوان‌ها را با برخی از وظایف آشنا کنند.

روحانی

مهارت‌آموزی در زمینه بهداشت برای مردم مهم و ضروری است

رییس جمهوری مهارت آموزی در زمینه بهداشت را برای مردم مهم و ضروری دانست و تصریح کرد: آنچه که می‌تواند کشور و مردم را از بیماری مصون کند، ‌ کارهای بسیار ساده‌ای است که آدم باور نمی‌کند.

روحانی ادامه داد:‌ اینکه آدم غذا را به موقع و به اندازه خورده و استراحت او به اندازه لازم باشد و بهداشت را مراعات کرده و در تابستان و زمستان آنچه لازم است برای حفظ جسم، جان، معنویت و روح خودش به کار ببندد، ساده و مهم است.

وی با بیان اینکه منظور از سلامت فقط سلامت جسم نیست بلکه سلامت روان، سلامت معنویت، اخلاق و نشاط است، خاطر نشان کرد: آنهایی که دارای نشاط هستند قدرت جسمی آنها نیز در برابر بیماری بیشتر بوده و به خوبی می‌توانند در برابر بیماری از خود مراقبت کنند.  

رییس دولت تدبیر و امید با ابراز امیدواری از اینکه در روزهای سخت فصل پاییز که همزمان با شیوع آنفلوآنزا است، کشور به خوبی از این شرایط عبور کند، یادآورشد: خداوند ما را در فصل پاییز و زمستان یاری کند که در کنار بیماری کرونا و احتمالاً آنفولانزا و مشکلات دیگری که داریم، بتوانیم این روزهای سخت را سپری کنیم.

روحانی ادامه داد: امیدوارم پزشکان، پرستاران و مدافعان سلامت را یاری کنیم تا با کمک هم و با افتخار و آبرومندی همانطور که تا امروز بوده و در آمار و ارقام از کشورهای پیشرفته جهان عقب نبودیم، ‌ توجه بیشتر به امر بهداشت و درمان داشته باشیم.  

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: ایثار پزشکان و پرستاران کشور کمتر از دیگران نبوده بلکه بیشتر هم هست و امیدوارم مردم  نیز همه توجهات لازم را به اصول بهداشتی داشته باشند تا بتوانیم با افتخار بیشتر این ماه‌های پرخطر را از سر بگذرانیم.

نظر دادن