پنج شنبه, 13 شهریور 1399 ساعت 19:07

تبلیغ داروها و روش‌های سقط غیردرمانی مباشرت در قتل نفس است

یک پزشک و استاد دانشگاه گفت: متاسفانه عده‌ای آزادانه در شبکه های اجتماعی داروها و روش‌های مضر سقط جنین غیردرمانی را تبلیغ می‌کنند، کسانی که در این کار مباشرت می‌کنند باید بدانند که سقط جنین غیردرمانی یک حرام شرعی است و قتل نفس محسوب می‌شود.

دکتر خلیل علی‌محمدزاده در گفت‌و‌گو با تسنیم در واکنش به مطالبی که در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در جهت تشویق و آموزش سقط جنین غیرقانونی به مردم منتشر می شود، اظهار کرد: سقط جنین ابعاد مختلفی دارد، یک بُعد آن بهداشتی‌درمانی و بُعد دیگر آن دینی و فرهنگی است؛ لازم است این مسئله از همه جنبه‌ها مورد بررسی قرار گیرد؛ نهادهای مختلف با هماهنگی لازم باید در این زمینه به وظایف خود عمل کنند، از طرف دیگر مردم نیز باید نسبت به این معضل و عوارض ناشی از آن آگاهی پیدا کنند.

وی ادامه داد: آن طور که می‌شنویم سقط‌جنین‌های غیر درمانی در اماکن ناامن، غیربهداشتی و محیط‌های عفونی و وسایل غیراستریل انجام می‌شوند؛ در این رابطه از برخی داروهای ممنوعه که عوارض فراوانی نیز دارند، استفاده می‌شود؛ خیلی از مردم فکر می‌کنند بعد از سقط جنین اتفاق خاصی نمی‌افتد، در حالی که این‌طور نیست، غیر از مشکلات روحی و روانی مترتب بر سقط‌های خودخواسته و غیرقانونی، عوارضی همچون ناباروری و بسیاری از سرطان‌ها، ناتوانی‌ها و حتی مرگ به همراه دارد.

این پزشک و استاد دانشگاه تصریح کرد: در حوزه پزشکی، تبلیغات به شکلی که در سایر بازارها مرسوم است، بی‌معنی است؛ داروها و بروشورهای مربوطه نیز تنها برای آگاهی دادن به همکاران پزشک کاربرد دارند؛ اما متاسفانه می‌بینیم که یک عده‌ای آزادانه داروها و روش‌هایی را تبلیغ می‌کنند که مضر و خسارت بار است؛ از طریق رسانه‌ها باید گزارش‌های مردمی از این موارد تهیه شود؛ رئیس قوه قضائیه نیز از این مسئله حمایت و اعلام کرده‌ است که مردم هرگونه فسادی را به دستگاه‌های مربوط منتقل کنند؛ در مورد سقط‌های غیردرمانی و عواملی که دست به این کار می‌زنند نیز این موضوع به نظرم صادق است؛ مثلاً افرادی که داروهای سقط جنین توزیع یا تبلیغ و در این رابطه دست به اقداماتی خارج از پروتکل‌ها انجام می‌دهند، در این دایره می‌گنجند.

این استاد دانشگاه افزود:‌ مردم باید از مسائل شرعی و اخلاقی سقط جنین آگاه شوند؛ نباید در این رابطه سکوت پیشه شود، باید ابعاد مختلف مسئله برای مسئولان و نهادهای ذیربط نیز معلوم  شود، تا به نحو مطلوبی از آن پیشگیری شود.

علی‌محمدزاده خاطرنشان کرد: افرادی که  اقدام به سقط جنین کرده و یا در این کار مباشرت می‌کنند باید بدانند که سقط جنین غیردرمانی یک حرام شرعی است و قتل نفس محسوب می‌شود؛ متأسفانه بخشی از احکام دینی، از حوزه دین خارج شده و یک عده‌ای با آن سلیقه‌ای و غیرحرفه ای و به دلخواه برخورد می‌کنند؛ مثلا یکی می‌گوید بچه نمی‌خواهم، دیگری می‌گوید دختر یا پسر نمی‌خواهد! و به این ترتیب در دام گناه و افراد نامربوط می افتند.

این پزشک و فعال حوزه جمعیت متذکر شد: باید بدانیم با تولد فرزند نمی‌توان مثل سایر مسائل که خواست ما در آن دخالت زیادی دارد، برخورد کرد! متخصصان پزشکی و دینی باید به این مسائل ورود کنند و با استفاده از ترکیبی از متخصصان، هشدارها و راه‌های آگاهی دهنده‌ای را به مردم منتقل کنند؛ سقط جنین دارای پیوست‌های دینی، درمانی، فرهنگی و اقتصادی است و به گروهی از متخصصان نیاز دارد تا در زمینه‌های مختلف روشنگری کنند، در این رابطه از همه‌ مهم‌تر این است که گره‌های ذهنی جامعه باز شود و رویکردهای انسانی مورد توجه قرار گیرد؛ رسانه ها، دانشگاه ها و حوزه ها در این رابطه باید به صحنه بیایند.

نظر دادن