چهارشنبه, 22 شهریور 1396 ساعت 20:08

هشدار انجمن پزشکی استرالیا درباره وضعیت بد بیمارستان های دولتی در کشور

پزشکان در استرالیا به تازگی گزارش نگران کننده ای را درباره وضعیت بیمارستان های دولتی در کشور منتشر کرده اند.

انجمن پزشکی استرالیا در جدیدترین گزارش خود عنوان کرده است که پزشکان در کشور تحت فشار بیش از حد قرار دارند. این انجمن در گزارش خود عنوان کرده است که پزشکان استرالیایی در وضعیتی "دائما اورژانس" به سر می برند.

انتشار این گزارش در حالی صورت می گیرد که انتظار برای انجام برخی اعمال جراحی گزینشی اکنون به طولانی ترین وضعیت خود ظرف پانزده سال گذشته رسیده است.

تصویری که انجمن پزشکی استرالیا یا به اختصار AMA در خصوص سیستم پزشکی و بهداشتی آنهم در سرتاسر استرالیا ترسیم کرده، تصویری ناراحت کننده و نگران کننده است.

بنا به گزارش منتشر شده توسط انجمن پزشکی استرالیا از مجموع 48 بیمارستانی که مورد ارزیابی قرار گرفته اند، 40 بیمارستان در ارزیابی ها با عبارت "ناموفق" عنوان شده اند و تنها سه عدد از این بیمارستان ها نتیجه ای "مثبت" داشته اند.

Michael Gannonدکتر مایکل گانون (Michael Gannon) ریاست انجمن پزشکی استرالیا می گوید وقتی صحبت از انتظار بیماران برای درمان اورژانس و جراحی های گزینشی می شود باید گفت اخبار عموما بدی مشاهده می شود.

دکتر گانون اگر چه خاطر نشان کرده است که در گزارش مذکور به هیچ وجه عنوان نشده که کارکنان بخش پزشکی در کشور در انجام وظایف خود کوتاهی می کنند.

او می افزاید: "اما همه ساله، از آنها خواسته می شود تا با داشتن امکاناتی اندک کار بیشتری انجام دهند. این امر کاملا روشن است که به معنای واقعی در نحوه تخصیص بودجه، مشکلاتی اساسی وجود دارد. یک مدل تخصیص بودجه مبتنی بر جمعیت و شاخص تورم مصرف کننده قطعا مدلی مناسب نیست. این مدل به دلیل هزینه های رو به افزایش تکنولوژی، مدلی نامناسب است".

و این در حالی است که تنها دو سوم از مراجعین اورژانس در بیمارستان های استرالیا ظرف مدت توصیه شده 30 دقیقه ای توسط پزشک معاینه شده اند.

و تقریبا سه نفر از هر ده بیمار مجبور شده اند تا بیش از چهار ساعت در بخش اورژانس منتظر بمانند.

گفتنی است این آمار ظرف سه سال گذشته همچنان بدون تغییر باقی مانده است.

و این در حالی است که دولت های ایالتی و تریتوری های استرالیا پیشتر توافق کرده بودند که تا سال 2013، هشتاد درصد از بیماران اورژانس باید در زمان توصیه شده تریاژ بیمارستانی توسط پزشک معاینه شوند.

گفتنی است گزارش تازه منتشر شده انجمن پزشکی استرالیا همچنین خواستار تزریق بودجه ای 7.9 میلیارد دلاری به این بخش شده است و این در حالی است که دکتر گانون می گوید تزریق این بودجه می تواند پایانی باشد بر جر و بحث های بین دولت فدرال و ایالت ها در خصوص تخصیص بودجه بخش بهداشتی در کشور.

او می گوید: "آنچه که ما اکنون به آن نیاز داریم، پایان متهم کردن یکدیگر است. تا بتوانیم به جر و بحث های سالانه بین وزرای بهداشت ایالت ها و تریتوری ها، خزانه دارها، نخست وزیران و سر وزیران تریتوری ها با کامنولت پایان دهیم. مادامی که کامنولت، می گوید شاخص تورم مصرف کننده و رشد جمعیت متناسب هستند در واقع این موضوع را به رسمیت نمی شناسد که هزینه های مراقبت های پزشکی از میزان تورم در هر یک از بخش های اقتصاد پیشی گرفته است".

دکتر گانون می گوید کاهش خرید بیمه نامه های پزشکی خصوصی نیز سبب شده تا بار سنگین و غیر قابل تحملی بر روی دوش سیستم بیمارستان های دولتی گذاشته شود.

او می گوید: "در اینجا ما نمونه ای از یک سیستم را داریم که تحت فشار زیادی قرار دارد و به واسطه این فشار نمی تواند در سرتاسر استرالیا به اهداف از پیش تعیین شده اش برسد و در عین حال ما مردمی را داریم که ارزش بیمه نامه های خصوصی پزشکی خود را به پرسش می گیرند و با نارضایتی آنها را فسخ می کنند. باید بگویم بخشی از راه حل موجود آن است که اطمینان حاصل کنیم که استرالیایی ها همچنان در صورت امکان از بیمارستان های خصوصی استفاده خواهند کرد".

و البته این نیز گفتنی است که زمانی که صحبت از جراحی های گزینشی یا به زبان دیگر elective surgery می شود باید گفت زمان انتظار برای انجام این گونه جراحی ها نیز ظرف یک دهه اخیر افزایش پیدا کرده است.

بر اساس جدیدترین آمار موجود، متوسط زمان انتظار برای انجام این گونه جراحی ها به 37 روز رسیده است. این زمان در واقع طولانی ترین زمان انتظار برای این گونه جراحی ها از سال 2002 تا کنون است.

royal adelaide hospital

بحران در سیستم بودجه بیمارستان های دولتی

 انجمن پزشکی استرالیا همچنین می گوید ایالت ها و تریتوری های استرالیا با یک بحران بزرگ در سیستم بودجه بیمارستان ها روبرو هستند. این انجمن هشدار داده است که در نتیجه این بحران، بیماران مجبور خواهند بود تا برای مداوا بیش از پیش در انتظار باقی بمانند.

انجمن پزشکی استرالیا بعنوان یکی از مهم ترین گروه های فعال پزشکی در استرالیا، در گزارش سالانه خود در خصوص سیستم بیمارستانی کشور خواستار قرار دادن مسئله بحران موجود در سیستم بودجه بیمارستانی استرالیا بعنوان یکی از اولویت های موجود در نشست بین آقای تونی نخست وزیر استرالیا و رهبران ایالت ها و تریتوری های استرالیا در  کانبرا شده بود.

 در گزارش انجمن پزشکی استرالیا آمده است که بودجه سیستم بیمارستان های دولتی در استرالیا در حال کاهش بوده است. در این گزارش همچنین نقل شده است که به همین دلیل بسیاری از معیارهای عملکردی که از پیش تعیین شده نیز محقق نشده اند و حتی علیرغم افزایش تقاضای موجود در کشور برای خدمات بیشتر، تناسب تعداد تخت های بیمارستان ها به ازای جمعیت کشور تغییری نکرده است.

رییس انجمن پزشکی استرالیا می گوید دولت فدرال از مسئولیت های خود در قبال تامین بودجه بیمارستان ها عقب نشینی کرده است. او می گوید مسئله تامین بودجه بیمارستان های دولتی، بزرگ ترین چالش مالی خواهد بود که ایالت ها و ترویتوری های استرالیا در آینده قابل پیشبینی با آن روبرو خواهند بود.

وی می افزاید این مشکل به ویژه از سال دو هزار و هفده حادتر شد. زمانی که ترتیبات بودجه بندی کامنولت مورد اجرا قرار گرفت.

گفتنی است این تغییرات در واقع به معنای آن بوده که بودجه تامین شده کامنولت به بیمارستان های دولتی در کشور از سال مالی 2017-18 تا سال مالی 2024-25 در نتیجه تغییرات اعمال شده در سیستم بودجه که توسط حزب کارگر به مرحله اجرا گذاشته شده به میزان پنجاه و هفت میلیارد دلار کاهش خواهد یافت.

انجمن هشدار داده است در صورتی که شرایط موجود تغییر نکند، بیماران مجبور به انتظارهای طولانی تر برای دریافت درمان و خدمات مراقبتی خواهند بود.

او اضافه کرده است این موضوع باید در شمار یکی از اولویت های مورد بحث نشست COAG یا شورای دولت های استرالیا قرار بگیرد. نشستی که روز گذشته در کانبرا برگزار شد.

ریاست انجمن پزشکی استرالیا می گوید دولت فدرال باید به وضعیت بودجه بیمارستان های دولتی در بودجه ماه مه رسیدگی کند.

اما این در حالی است که Sussan Ley، وزیر بهداشت نیز می گوید بودجه بهداشت فدرال همواره در حال افزایش بوده است و این در واقع به ایالت ها بستگی دارد که این بودجه را بصورتی کارا و مناسب هزینه کنند.

از سوی دیگر دکتر Stephen Parnis ، پزشک اورژانس و نایب رئیس انجمن پزشکی استرالیا نیز می گوید با آنکه متوجه نیاز به ارزیابی مجدد سیستم بودجه بیمارستان های دولتی در استرالیا می باشد اما بر این باور است که فرمول جدید اختصاص این بودجه به بیمارستان های کشور متاسفانه هزینه های انسانی پیرامون آن را در نظر نگرفته است.

 /پیمان جمالی سایت SBS

 

نظر دادن