چهارشنبه, 24 آبان 1396 ساعت 13:48

قتل عام ایرانیان در آینده‌ای نزدیک!

مدیرکل دفتر ارزیابی و کنترل تجویز و مصرف کالاهای سلامت سازمان غذا و دارو با انتقاد از تجویز بیش از اندازه آنتی بیوتیک‌ها در ایران، گفت: در حال حاضر دنیا به سمت دوره‌ای می‌رود که طی آن عفونت‌های ساده‌ای که در سالیان طولانی قابل درمان بودند، کشنده می‌شوند.

به گزارش تندرست نیوز، مهرناز خیراندیش با انتقاد از تجویز بیش از اندازه آنتی بیوتیک‌ها در ایران، گفت: سازمان بهداشت جهانی از مقاومت دارویی در برابر آنتی بیوتیک‌ها به عنوان یک «تهدید بزرگ جهانی» نام برده است؛ تهدیدی که کشور ما نیز از آن مستثنی نیست.

وی همچنین با تاکید بر نگرانی‌های جهانی در این خصوص، گفت: مقابله با این پدیده نیاز به اقدام هماهنگ همه کشورها دارد.

خیر اندیش تصریح کرد: باکتری‌ها معمولا در طول زمان برای مقابله با آنتی بیوتیک‌ها جهش ژنتیکی می‌کنند، اما استفاده نادرست و بیش از اندازه از این داروها روند مقاومت دارویی را تسریع کرده است.

وی افزود: برای مقابله با این پدیده، علاوه بر تولید آنتی بیوتیک‌های جدید، به اقدام هماهنگ دولت‌ها برای کند کردن روند مقاومت دارویی نیاز است. همچنین ارتقای بهداشت، افزایش دسترسی مردم به آب سالم، ضدعفونی کردن مراکز درمانی و گسترش ایمنی سازی از راه‌هایی است که می‌تواند نیاز به تجویز آنتی بیوتیک‌ها را کاهش دهد.

مدیرکل دفتر ارزیابی و کنترل تجویز و مصرف کالاهای سلامت سازمان غذا و دارو، یادآور شد: تمامی این موارد ضرورت تجویز منطقی آنتی بیوتیک‌ها و لزوم در بازنگری انتخاب داروهای مناسب را نشان می‌دهد و از سوی دیگر نیاز به آموزش عمومی مصرف صحیح این داروهای با ارزش، به منظور پیشگیری از مقاومت دارویی را دو چندان می‌کند.

نظر دادن