پنج شنبه, 23 شهریور 1396 ساعت 16:01

قائم مقام وزیر بهداشت: میانگین پرداختی مردم برای سلامت باید به 20درصد کاهش یابد

قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: میانگین هزینه های پرداختی از جیب مردم برای سلامت باید به زیر ۲۰ درصد برسد و مابقی هزینه ها هم از سوی دولت و بیمه ها تامین شود که دولت برای رسیدن به این مهم تلاش می کند.

ایرج حریرچی پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا در بجنورد اظهار کرد: بعد از اجرای طرح تحول سلامت اقدام بزرگی که انجام شده این است که میانگین پرداختی از جیب مردم از ۵۵ درصد به ۴۰ درصد کاهش یافته است.

وی افزود: اقتصاد حدود ۸۰ درصد هزینه های بهداشت و درمان توسط دولت و بیمه ها در قانون برنامه ششم توسعه هدف گذاری شده است.

وی گفت: به لحاظ سهم سلامت از تولید ناخالص ملی در رتبه 80 جهان قرار دارد که در این زمینه نسبت به سایر کشورهای جهان عقب هستیم، ۵. ۹ درصد کشورهای دنیا کل درآمد ناخالص ملی را اختصاص به بهداشت و درمان می‌دهند.
قائم مقام وزیر بهداشت گفت: یک درصد جمعیت جهان در ایران زندگی می کنند،7 درصد اقتصاد دنیا را داریم اما از نظر شاخص سرانه درآمدی در ردیف80 دنیا قرار داریم.

حریرچی در بخش دیگری از سخنانش بر کوچک سازی و چابک سازی دولت نیز تاکید کرد و افزود: طرح تحول نظام سلامت در دولت دوازدهم بازنگری و با قوت ادامه می یابد.

 وی دلیل بازنگری را افزایش انتظارات مردم و مسایل مرتبط با تامین مالی برای طرح تحول نظام سلامت اعلام کرد و گفت: با بازنگری در طرح نظام سلامت ، به دنبال ارتقاء کیفی خدمات درمانی به مردم در مراکز درمانی هستیم.

قائم مقام وزیر بهداشت گفت : به طور یقین در این دولت نیز با قوت بیشتر برای خدمات رسانی به مردم این طرح را پیش می بریم.
حریرچی با تاکید بر این طرح تحول نظام سلامت بار اصلی هزینه درمانی را از دوش مردم برداشته است ، افزود : در دولت یازدهم حدود 26 درصد از هزینه های پرداختی مردم در حوزه درمانی نسبت به دولت های گذشته کاهش یافت.
طرح تحول نظام سلامت از اردیبهشت سال 93 با سه رویکرد حفاظت مالی از مردم ، ایجاد عدالت در دسترسی به خدمات سلامت و ارتقای کیفیت خدمات درمانی در کشور اجرایی شد.

 

 

نظر دادن