دوشنبه, 16 تیر 1399 ساعت 20:41

چرا تراز مالی بیمارستان های وزارت بهداشت منفی می شود

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: برون ‌سپاری بیمارستان مشکلی را حل نمی‌کند و فقط با مدیریت یکپارچه است که می‌توان بیمارستان‌ها را بهتر اداره کرد.

به گزارش مهر، عباسعلی کریمی، با اشاره به ‌ضرورت بررسی مسائل مجتمع بیمارستانی یاس، اظهار داشت: ما وارث مجموعه‌ای هستیم که تصمیم‌گیری در مورد آن بر حسب شرایط و به ‌صورت مقطعی از سال‌های دور تا به امروز صورت گرفته است. مدت‌ها است تصمیم دارم پرونده یاس را در هیئت‌ رئیسه و با حضور روسای بیمارستان‌ها بازگشایی کنم تا برای حل مشکلات آن تصمیم‌گیری کنیم.

وی، بیمارستان یاس را آینه تمام نمای ساخت ‌و ساز و برون‌سپاری در دانشگاه دانست و گفت: در حکم تمامی روسای بیمارستان‌ها بندی را با عنوان جلوگیری از ساخت ‌و ساز جدید اضافه کرده‌ام و همچنان بر این اصل پافشاری می‌کنم، اما باز هم پیشنهاد ساخت‌وساز جدید از سوی بیمارستان‌ها مطرح می‌شود. در حالی‌که بیمارستان یاس و مشکلات آن واقعیت ساخت ‌و ساز در دانشگاه علوم پزشکی تهران است.

کریمی با اشاره به پیشینه بیمارستان یاس گفت: پیش‌از این، یک بیمارستان زنان وجود داشت، اما در سال‌های اخیر در کنار آن، بیمارستان یاس با هدف افزایش تخت ساخته شد تا از طریق برون‌سپاری اداره شود و اکنون یاس آینه تمام نمای برون‌سپاری در دانشگاه علوم پزشکی تهران است.

وی با تأکید بر اینکه در اداره بیمارستان‌ها اعتقادی به برون‌سپاری نداشته، ندارم و نخواهم داشت افزود: نتیجه برون‌سپاری بیمارستان این است که بیمارستان پیشرفته‌ای مانند یاس، پس از گذشت چند سال، بخش‌های آن خالی و تراز مالی آن منفی است. لذا معتقدم بیمارستان یک مجموعه است و باید به‌صورت یکپارچه اداره شود.

کریمی با بیان اینکه برون‌سپاری راه‌حل سودآوری بیمارستان  نیست افزود: بیمارستان‌های دانشگاه آموزشی هستند و خدمات آموزشی نیز با اعداد و ارقام قابل‌محاسبه نیستند. در این میان قطعه ‌قطعه کردن بیمارستان و برون ‌سپاری آن نیز مشکلی را حل نمی‌کند و فقط با مدیریت یکپارچه است که می‌توان بیمارستان‌ها را بهتر اداره کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، بر راه‌اندازی بخش‌های جدید مجتمع بیمارستانی یاس تأکید کرد و گفت: هزینه ساخت هر تخت بیمارستانی حدود یک تا دو میلیارد تومان است. ظرفیت مجتمع بیمارستانی یاس نیز ۳۶۰ تخت است که درحال حاضر ۱۵۰ تخت آن مورداستفاده قرار می‌گیرد و این ظرفیتی است که باید مورد استفاده قرار گیرد.

کریمی با بیان اینکه چه بخواهیم و چه نخواهیم این بیمارستان ساخته‌ شده و ما مسئول مدیریت آن هستیم، افزود: بایستی بیمارستان با تدبیر و کاهش تدریجی بخش‌هایی که از پیش برون‌سپاری شده است، اداره شود. ما وارث سیستمی هستیم که نمی‌توان آن را به یکباره ‌اصلاح کرد و روند اصلاحی آن باید به ‌تدریج صورت گیرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به کاربری مجتمع بیمارستانی یاس، گفت: ظرفیت رشته زنان به ‌قدری نیست که بتواند ۴۰۰ تخت را پوشش دهد و لازم است بخش‌های جنرال آموزشی به آن اضافه شود.

کریمی، بر رفع چالش‌های مجتمع بیمارستانی یاس تأکید کرد و افزود: مشکلات این مرکز فقط مسائل بالینی نیست، مسائل مالی بیمارستان یاس بایستی مانند آینه شفاف باشد. 

نظر دادن