جمعه, 08 فروردين 1399 ساعت 17:20

انتقادات شديد و كم سابقه سازمان جهانى بهداشت از دولت هاى عضو

"دولتها بهتر است وقت خود را از دست ندهند"
در گزارشي كه بلومبرگ امروز ٢٦ مارس ٢٠٣٠ ارائه داده است رئیس سازمان بهداشت جهانی در سخنانى كم سابقه گفت :

دولتها بايد از اتلاف وقت ارزشمند خود براى مبارزه با ويروس كرونا آنگونه كه تا كنون آن را در پيشگيرى از پاندمى بيمارى كوويد-١٩ از دست داده اند ، بپرهيزند.

Tedros Adhanom Ghebreyesus ، مدیر کل WHO گفت:
"ما اولین پنجره فرصت مان در مبارزه با ويروس كرونا را از دست داديم." ، "زمان عمل همگانى بر عليه كرونا در واقع بیش از یک ماه پیش یا دو ماه قبل بود."

رئیس سازمان جهانی بهداشت چهارشنبه در يك اقدام نادر در حالي اين مطالب را در مورد پیشرفت این بیماری در جهان اعلام نمود، که كرونا حدود ٢٠ هزار كشته برجاى گذاشته و تقريبا در همه كشورهاى جهان حضور دارد .
مایک رایان ، رئیس برنامه فوریت های پزشکی، نيز گفت که این آژانس به طور کلی از انتقاد عمومی از کشورهای عضو خود اجتناب می کند.

دكتر تودروس گفت ، دنیا شانس دومى را دارد ، زیرا در ١٥٠ كشور تعداد مبتلايان كمتر از ١٠٠ مورد گزارش شده و اين كشورها هنوز زمان لازم براي آماده سازی را دارند.

او ادامه داد دولتهايي که دستور تعطيلي داده اند و سخت گيرانه عمل مى نمايند به خود و مردم خود شانس اجراي اقدامات تهاجمى بهتر و بيشترى را در جهت پيروزي بر عليه ويروس داده اند، البته مدت زمان اين تعطيلى ها به شدت اين اقدامات سخت گيرانه و عملكرد نظارتى و اجرايي دولتها در طول اين مدت بر عليه ويروس دارد.

تدروس گفت هر چند چنين اقدامات سختى هزينه هاي اقتصادي و اجتماعي دارد اما دولتها بايد بدانند آخرين چيزى كه هر كشوري بايد انجام بدهد بازگشايي مدارس و ادامه فعاليت هاى تجاريست زيرا با باز گشايي اين مراكز قطعا شاهد احياء مجدد ويروس و افزايش نمونه هاى مثبت و تعدادمبتلايان و كشته ها خواهيم بود.

وی لیستی از شش اقدامى که هر کشور باید انجام دهد ، ارائه داد:
١- گسترش ، آموزش و استقرار کارکنان مراقبت های بهداشتی
٢-پیاده سازی سیستمهايي برای یافتن موارد مشکوک
٣-افزايش توليد كيتهاي آزمايشگاهى و سطح دسترسي آن
٤- شناسايي امکاناتی که می توانند به مراکز درمانی coronavirus تبدیل شوند
٥- تهيه برنامه هايي براي موارد قرنطینه
٦- تمركز دولت در سرکوب ویروس

مايك رایان هم گفت: "جهان برای همه گیری آماده نیست." به عنوان مثال او از محدوديت تامين دستكش پزشكى نام برد كه از پلاستيك تهيه مى شود و فقط در چند كشور دنيا توليد مى گردد و براحتى نمى تواند در دسترس همه دنيا باشد .

ماریا ون کرکوو ، اپیدمیولوژیست مسئول در WHO نيز گفت ، کارمندان مراقبت های بهداشتی در سراسر جهان با کمبود تجهیزات محافظتى روبرو هستند.

او گفت ، افرادی که بیمار نیستند ، نیازی به ماسک ندارند و پزشکان نباید به دلیل روشی که کشور ها از آنها به نادرست استفاده می کند ، از اين ماسك ها محروم شوند.

وی گفت: "بكارگيرى این روش ها قابل قبول نیست." "محافظت از کارکنان مراقبت های بهداشتی ما باید اولویت اصلی باشد."

رایان گفت: "مهمترين درسی كه از این بیماری همه گیر مى گيريم این است که ما به سیستم های بهداشت عمومی قوی تر نیاز داریم."

/دكتر محمد بقايي
٧ فروردين ٩٩

نظر دادن