شنبه, 21 دی 1398 ساعت 07:30

۱۵ درصد درمان کشور بردوش سازمان تامین اجتماعی است

معاون درمان سازمان تامین اجتماعی گفت: ۱۵ درصد از بار درمان کشور بردوش این سازمان است و وزارت بهداشت و درمان باید به همین میزان نقش آفرینی به تامین اجتماعی نگاه ویژه داشته باشد.

امیرعباس منوچهری روز چهارشنبه در آیین تکریم و معارفه مدیر درمان تامین اجتماعی استان بوشهر افزود: در این ارتباط انتظار است وزارت بهداشت برای تامین نیروهای متخصص و طرحی برای مناطق محروم به سازمان تامین اجتماعی کمک کند که قرار است در آینده این مهم مدنظر قرار گیرد.

وی بیان کرد: در این ارتباط تفاهم‌نامه‎ای در ۱۴ بند بین سازمان تامین اجتماعی و وزارت و بهداشت و درمان منعقد شده‌است که در آن تعهدات طرفین مطرح  شده‌است و ما در آینده نه چندان دور شاهد پرونده‎های الکترونیک سلامت خواهیم بود.

منوچهری ادامه داد: تامین اجتماعی تعهداتی داشت که براساس آن بخشی مهم از مطالبات دانشگاه‌ها پرداخت شد و برای طرف غیر دانشگاهی نیز بنا است در قالب تهاتر و پرداخت‎های مستقیم مطالبات آنها به روز رسانی شود.

وی گفت: در این ارتباط برای اینکه تامین اجتماعی بهتر بتواند در حوزه درمان خدمت کند برخلاف آنچه مبنی بر خودگردان کردن بیمارستان‌ها به گوش می‌رسد بحث ارتقای بهره‌ورری بیمارستان‌ها مطرح است.

منوچهری ادامه داد: تامین اجتماعی وظیفه خدمات درمانی و غیرمستقیم را عهده‌دار است و اگر با دید ملی نگاه کنیم برای ما در سازمان تامین اجتماعی حتی دید سازمانی نیز کفایت نمی‌کند زیرا ما دنبال منافع سازمان تامین اجتماعی نیستیم بلکه برای تامین منافع کشور تلاش می‌کنیم.

وی گفت: به همین دلیل اگر کسی حتی در بخش خصوصی نیز فعالیت می‌کند از نظر ما بخشی است که دارد به کشور خدمت می‌کند و برای خدمت رسانی بهتر ما هم وظیفه کمک به وی را داریم.

منوچهری افزود: منابع و مصارف در سازمان تامین اجتماعی دچار مشکلاتی شده‌است و نیازمند توجه ویژه است زیرا وضعیت کنونی با دهه‎های ۷۰ و ۸۰ به دلیل وجود تحریم، مسائل مختلف، تحولات سیاسی متفاوت است و در دوره‌ای منابع از مصارف سازمان بشدت عقب افتاده‌است.

وی یادآور شد: اکنون با تمام تلاشی که توسط مدیرعامل و اعضای هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی بکار گرفته شده‌است مقرر اشد منابع و مصارف این سازمان به نقطه سر به سر برسد.

معاون درمان سازمان تامین اجتماعی گفت: در چنین شرایط باید توجه ویژه به بحث منافع و مصارف داشته باشیم با این وجود کسی از بیمارستان دنبال درآمدزایی نیست و ماموریت بیمارستان و مراکز درمانی نیز خلق درآمد و حتی تامین هزینه خودشان هم نیست.

منوچهری یادآور شد: در بهترین شرایط ۷۸ بیمارستانی که سازمان تامین اجتماعی دارد می‌تواند ۹۸ درصد هزینه‌های خود را پوشش دهد و اکنون هیچ بیمارستانی نیست که از سازمان سوبسید نگیرد.

وی گفت: قرار نیست این سوبسید قطع شود بلکه مقرر شده‌است منابع و مصارف خود را هوشمند تر از گذشته مدیریت کنیم.

منوچهری اظهار داشت: اکنون در شرایط موجود دو سوم بودجه مراکز درمانی تامین اجتماعی شامل هزینه حقوق و دستمزد و یک چهارم نیز مربوط به خدمات قراردادی، تغذیه، نظافت و حمل و نقل است و در سیستم درمانی ما با این شرایط مدیران در یازده دوازدهم بودجه مراکز درمانی نمی‏‌توانند دخل و تصرف قابل توجهی داشته باشند.

وی بیان کرد: اکنون دنبال این هستیم تا اختیارات و مسئولیتها را به حد توازن برسانیم  زیرا مسئولیت‌ها بسیار فراتر از اختیار است.

منوچهری اظهار داشت: اکنون درخواست مدیران نجات از بروکراسی است و اجازه دهید برخی از تصمیم‌ها را خودمان بگیریم و این خواسته بحقی است زیرا در گذشته اتفاقات در صف می‌افتاد و تصمیم‌ها در ستاد گرفته می‎شد.

وی یادآور شد: قرار است اختیارات در حد تعریف شده به مراکز تفویض شود.

منوچهری اضافه کرد: اکنون حرکت به سمت مدیریت منابع انسانی است تا آنها به جایگاه واقعی خود برسند و بتوانند برای اعضای خود تصمیم‌گیری کنند.

وی گفت: سطح بندی مراکز درمانی قدیمی است و به روز رسانی آن آغاز شده‌است.

منوچهری ادامه داد: خدمات درمانی نیز سطح بندی می‎شود اگر لیستی از خدمات کنونی ارائه و با استانداردهای ملی و بین‌المللی کنار هم گذاشته شود تکلیف آینده درمان مشخص خواهد شد.

وی عنوان کرد: قرار است منابع به عدالت توزیع شود در این ارتباط برای سال آینده رقم بودجه قابل توجهی برای بحث توزیع عادلانه این خدمت درمانی درنظر گرفته شده است که با عنوان بودجه سطح بندی درمان‌های مستقیم و غیرمستقیم توزیع خواهد شد.

منوچهری اظهار داشت: درقالب  قراردادهای خاص با مراکز دیگری شامل دولتی، غیر دولتی، دانشگاهی، نظامی، متفرقه، نهادهای دیگر و هر کسی که خدمتی در منطقه ارائه می‌کند وارد تعامل جدی شویم و به نوعی توزیع عادلانه خدمات درمانی در بین ۴۳ میلیون بیمه شده سازمان تامین اجتماعی داشته باشیم.

نظر دادن