سه شنبه, 21 آبان 1398 ساعت 03:38

15 سال طول می کشد تا پروژه های بیمارستانی موجود تکمیل شود

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در حال حاضر ۴۴ هزار تخت بیمارستانی در کشور در حال احداث است، گفت: در صورت ادامه روند تخصیص بودجه عمرانی با همین آهنگ، شاید حدود ۱۵ سال طول بکشد تا پروژه‌های پیش رو به بهره‌برداری برسد؛ آن هم به شرطی که پروژه جدیدی به دست نگیریم.

به گزارش ایسنا، در مراسم افتتاح درمانگاه‌های جدید تخصصی و فوق تخصصی بیمارستان امیراعلم که با حضور مسئولین وزارت بهداشت، مسئولین دانشگاه علوم پزشکی تهران، خیرین سازنده درمانگاه و ... برگزار شد، دکتر سید کامل تقوی نژاد - معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت بهداشت، ضمن تبریک فرا رسیدن ولادت پیامبر و تشکر از سازندگان این درمانگاه گفت: حضور بنده در این مراسم برای تقدیر و تشکر از خیرینی است که برای کمک به همنوعان خود به کمک ما شتافته‌اند. هیچ گاه کار خیر فراموش نخواهد شد.

وی ادامه داد: زمانی که دکتر امیراعلم اقدام به تاسیس این بیمارستان کردند همزمان با ایشان پزشکان دیگری هم وجود داشتند که می‌توانستند از این گونه کارهای خیر انجام دهند، اما هنگامی که تاریخ نوشته شد، اقدامات دکتر امیر اعلم بود که برای نسل‌های بعد نیز شفاف بیان شد.

وی در ادامه افزود: نظام سلامت همواره در حال تلاش برای ارائه خدمات مطلوب به مردم است. دولت نیز در این زمینه از تمام ظرفیت‌های خود استفاده می‌کند و همواره هنگام تخصیص بودجه اولویت ویژه‌ای برای حوزه سلامت مردم قائل می‌شود. این موضوع در دولت تدبیر و امید قوت بیشتری به خود گرفت و همواره یکی از سیاست‌های این دولت ارائه خدمات و دستاوردهای پزشکی در سراسر کشور حتی در دورترین نقاط بود.

وی با بیان اینکه ۸.۵ درصد از GDP کشور مربوط به بخش سلامت است، تاکید کرد: علاوه بر دولت نیاز است که با توجه به تنوع خدمات نظام سلامت، خیرین نیز به ما کمک کنند. با مقایسه این عدد با بودجه‌ای که دولت برای حوزه سلامت اختصاص می‌دهد در می‌یابیم که حدود نیمی از این ۸.۵ درصد را دولت و نیم دیگر آن را مردم می‌دهند. اما ممکن است بخشی باقی بماند که نه دولت و نه بخش خصوصی و حتی خیرین توانایی کافی برای پرداخت در آن زمینه را نداشته باشند که در آن صورت مجبور می‌شویم میزان پرداخت از جیب مردم را افزایش دهیم که این موضوع نیز از خط قرمزهای ما در سیاستگذاری‌های وزارت بهداشت است و همواره به دنبال تعدیل میزان پرداخت از جیب مردم هستیم.

تقوی نژاد ادامه داد: در حال حاضر ۴۴ هزار تخت بیمارستانی در کشور در حال احداث است که اگر دولت بخواهد اعتباراتی را که اختصاص می‌دهد با همین آهنگ عمرانی پیش برد، با توجه به هزینه‌های موجود که ۱۵ هزار میلیارد تومان برای ساختن ساختمان مراکز ارائه خدمات است و حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان نیز به تجهیزات اختصاص پیدا کند، حدودا ۱۵ سال طول می‌کشد تا پروژه‌های فعلی به سرانجام برسد؛ البته به شرط آنکه پروژه جدیدی برای احداث دست نگیریم.

وی افزود: وزارت بهداشت به دنبال جذب کمک دیگران و بخش خصوصی با استفاده از ظرفیت‌های موجود است. بحثی در ارتباط با مولدسازی دارایی‌های اکنون ما وجود دارد که وزارت بهداشت به دنبال شروع آن است. تا کنون برآورد کرده‌ایم غریب به ۲۰۰ هزار میلیارد تومان مجموع دارایی‌هایی است که در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار دارد. مشاهده می‌کنیم برخی جاها از ظرفیت‌ها و یا ساختمان‌ها به درستی استفاده نمی‌شود. وزارت بهداشت در تلاش است تا بخش مدیریتی در این زمینه تعریف کند تا به استفاده حداکثری از منابع موجود برسیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه استفاده از ظرفیت‌های بانکی، سرمایه گذاری بخش خصوصی، سرمایه گذاری در حوزه گردشگری سلامت و جذب کمک خیرین از اولویت‌های وزارت بهداشت است، گفت: تا کنون در این زمینه اقدامات مناسبی صورت گرفته است اما نیاز است تا بیشتر از توانمندی‌های خیرین بهره‌مند شویم. شاید تا کنون مشکل از طرف ما بوده که به طور دقیق نیازها و کمبودهای خود را برای این اقشار تشریح نکرده‌ایم. پس اکنون ما دست نیاز خود را برای توسعه بخش‌های نظام سلامت به سوی خیرین دراز می‌کنیم.

گفتنی است در پایان این مراسم، از خیرین سازنده درمانگاه مهندس علی کوهپایه‌ای و مهندس شمس‌زاده توسط مسئولین بیمارستان، دکتر تقوی نژاد و مسئولین دانشگاه علوم پزشکی تهران تقدیر شد.

نظر دادن