یکشنبه, 23 دی 1397 ساعت 04:08

طرح تحول سلامت را بازنگری می‌کنیم

سرپرست وزارت بهداشت با اشاره به اینکه طرح تحول سلامت با قدرت ادامه می‌یابد، گفت: این طرح را مرور و بازنگری می‌کنیم تا بتوانیم در زمینه خدمت به مردم اقدامات مؤثرتری انجام دهیم.
طرح تحول سلامت را بازنگری می‌کنیم/ پرستاران بزرگ‌ترین رکن نظام سلامت

به گزارش فارس، سعید نمکی در مراسم بزرگداشت روز پرستار که در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار شد، اظهار داشت: پرستاری حرفه‌ای است که عشق خمیرمایه حضور آن در کنار بیمار است و اینکه این روز گرامی و تولد حضرت زینب (س) تقارن شده با روز پرستاردر واقع نه تنها برای شیعیان بلکه برای همه بزرگان که دل بسته حضور فعال زنان در عرصه اجتماعی هستند جای تبریک دارند.

وی افزود: نظام سلامت ما در حال حاضر با مسائل مختلفی همچون شیوع بیماری‌های غیرواگیر، بهداشت روان پریشان و شیوع سالمندان مواجه است البته سالمندانی که جوانی نکرده پیر شده و افسرده هستند که این مسئله هزینه‌های بیشتری به همراه دارد.

سرپرست وزارت بهداشت به موضوع سلامت مردان اشاره کرد و گفت:‌ در فرهنگ ما مردان اهل چکاپ نیستند در حالی که سلامت آنها بسیار اهمیت دارد.

وی گفت: 28 سال پیش مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر در وزارت بهداشت را راه‌اندازی کردیم تا بتوانیم اقدامات مؤثری در این زمینه انجام داد و در حال حاضر بزرگترین رکن سلامت پرستاران هستند و باید از حضور این عزیزان در این زمینه بهره‌مند شویم.

سرپرست وزارت بهداشت گفت: ‌باید نگاه‌مان را به پرستاری تغییر دهیم چرا که پرستار نه به عنوان کسی که در بالین بیمار در بیمارستان است بلکه کسی که می‌تواند اقدامات بزرگی در نظام سلامت انجام دهد مدنظر است.

نمکی گفت:‌4 سال باید آموزش پرستاری را دگرگون کنیم چرا که همه کار پرستار در بالین نیست و باید در نظام ارائه خدمت نقش‌آفرینی کند.

وی اضافه کرد:پرستاری یکی از اعضای اصلی ارائه خدمت به مردم در حوزه بهداشت و درمان است و من خواسته‌ام این بود که طرح تحول نظام اسلامت را با قدرت ادامه دهم البته این طرح، طرح وزیر خاصی نیست و مورد تاکید رئیس‌جمهور است.

سرپرست وزارت بهداشت با اشاره به اینکه باید اولویت‌ها و جایگاه‌ها را در این طرح بازنگری کنیم یادآور شد: امروزه همه ما یک تیم هستیم و باید تلاش کنیم گسست طبیب و پرستار را پر کنیم و با قدرت کنار یکدیگر باشیم.

نمکی تاکید کرد: امروز روز تفرق نیست بلکه وفاق ملی است و به چه دلیلی باید دعوای درون پزشکی و پیراپزشکی را به بیرون ببریم، این مسئله سیاست ماست وزمنی که همه بفهمند پشت هم هستیم کسی جرات تفرقه نمی‌کند.

وی در مورد مسائل صنفی پرستاران بیان داشت: استخدام پرستاران را دوستان در امور پرستاری پیگیری کرده و مکاتبات لازم را انجام دادند البته من زمانی باخبر شدم که لایحه بودجه 98 بسته شده بود.

سرپرست وزارت بهداشت گفت:‌ما باید در تامین بودجه همه موضوعات اعم از پوتین سرباز تا حقوق کارمند را در نظر بگیریم و هر چند که به ما دیر گفتند ولی مصوب شد که 18 هزار پرستار را در سال 98 و 99 استخدام کنیم.

نمکی بیان داشت: می‌توانیم در حال حاضر بخشی از این بودجه را باتوجه به اختیاراتی که داریم کنار بگذاریم و با لطف همه عزیزان جایگاه جدیدی برای ارائه خدمت پرستاران ببینیم و تعداد بیشتری پرستار مشغول کار شوند.

وی خاطرنشان کرد: بخش خصوصی تا کنون در انزوا بوده و تلاش می‌کنیم در کنار بخش دولتی این بخش احیا شود و خدمات گسترده‌تری از طریق پرستاران به مردم ارائه دهیم.

نظر دادن