چهارشنبه, 01 مرداد 1399 ساعت 21:34

انجام تست کرونا در منزل تحت چه شرایطی مجاز است؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مدیر اداره امور آزمایشگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به نحوه برخورد با تخلفات و فعالیت‌های خارج از چارچوب آزمایشگاه‌ها، توضیحاتی در رابطه با شرایط انجام تست کرونا در منزل و برخی فعالیت‌های نوین در حوزه آزمایشگاهی مانند آزمایشگاه های آنلاین و یا اپلیکیشن‌های پزشکی ارایه کرد.

یثربی در ادامه با تاکید بر اینکه نمونه‌گیری و انجام تست در منزل تنها در موارد خاصی امکانپذیر است، گفت: انجام تست و نمونه‌گیری در منزل تنها از سوی مراکز خدمات پرستاری و درمان در منزل تایید شده از سوی وزارت بهداشت، مجاز است. به عبارت دیگر اگر فردی قادر به مراجعه به آزمایشگاه نباشد، مراکز خدمات پرستاری با آزمایشگاه طرف قرارداد خود تماس می‌گیرند و کارشناس آزمایشگاه همراه با تجهیزات برای اخذ نمونه به منزل بیمار مراجعه کرده و نمونه اخذ شده را در محیط نگهدارنده استاندارد به آزمایشگاه منتقل می‌کند.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت آیین نامه و دستورالعمل مشخصی برای ارایه خدمات پرستاری و بالینی در منزل تدوین کرده که برای معاونت‌های درمان دانشگاه‌ها لازم الاجراست، اظهار کرد: مراکز مجاز ارایه خدمات پرستاری در منزل تحت دستورالعمل خاصی نسبت به ارایه خدمات درمانی و پرستاری به بیماران اقدام می‌کنند که نمونه‌گیری برای انجام آزمایش و اخیرا با توجه به شیوع بیماری کرونا، انجام تست کرونا نیز شامل این خدمات می‌شود.

وی با بیان اینکه مراکز ارایه کننده خدمات پرستاری و بالینی در منزل معمولا با پزشکان، مراکز درمانی و آزمایشگاه‌ها طرف قرارداد هستند، توضیح داد: در این راستا برخی از خدمات آزمایشگاهی برای بیمارانی که امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه ندارند، توسط این مراکز ارایه می‌شود.

یثربی ادامه داد: در رابطه با تست کرونا نیز با توجه به شرایط و محدودیت‌های خاص تست PCR، یعنی اخذ نمونه از نقطه خاصی از حلق یا بینی، نمونه گیر با مهارت آزمایشگاه‌های مجاز وزارت بهداشت، توسط مراکز خدمات پرستاری در منزل اعزام می‌شوند و (VTM) نمونه اخذ شده در داخل محیط‌های نگهدارنده ویروسی به آزمایشگاه حمل شده و پس از انجام آزمایش، نتیجه آن ارسال می‌شود.

نظر دادن