جمعه, 06 ارديبهشت 1398 ساعت 19:36

برای دریافت رایگان "خدمات پایه سلامت" و تشکیل "پرونده الکترونیک" چه باید کرد؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 به این منظور هر فردی می‌تواند به نزدیک‌ترین مرکز جامع سلامت نزدیک محل زندگی اعم از روستا یا شهر مراجعه کند. البته در شهر غیر از مراکز جامع سلامت محل‌های دیگری به نام پایگاه سلامت فعالند و هر ۳ تا ۴ پایگاه سلامت زیر مجموعه یک مرکز جامع سلامت هستند. به این ترتیب در صورت مراجعه فرد به پایگاه سلامت محل زندگی، پرونده الکترونیک شکل می‌گیرد و بستگی به این که در کدام گروه سنی باشد (مادر باردار، نوزاد، کودک زیر ۵ سال، کودکان، نوجوان، جوانان و سالمندان) خدمات استانداردی را دریافت می‌کنند.

 البته مشکل عمده در این باره مربوط به کلانشهرهاست؛ چراکه مردم عموما تمایل دارند خدمت را از بخش خصوصی دریافت کنند. اما در شهرستان‌های کوچک و روستاها، عمده مردم مراجعه کرده‌اند و خدمت را دریافت می‌کنند.

به عنوان مثال در بسته خدمات کودکان مباحثی نظیر پایش رشد کودکان، آموزش‌های تغذیه‌ای، مباحث مربوط به تغذیه با شیر مادر، آموزش‌های پیشگیری از سوانح و حوادث، آموزش مراقبت از کودک، غربالگری بینایی، شنوایی، واکسیناسیون و ... اهمیت زیادی دارد و در مجموع بر اساس سن کودک، به طور متوسط حدود ۱۰ تا ۱۵ خدمت بررسی می‌شود.


کلیه خدمات پایه سلامت در این مراکز رایگان است. در مورد معدودی از خدمات که در مراکزی خاص ارایه می‌شوند نیز مانند غربالگری‌ و آموزش‌ها و آزمایش‌های ازدواج، بخشی از تعرفه از خانواده‌ها دریافت می‌شود.

نظر دادن