چهارشنبه, 26 دی 1397 ساعت 06:05

داستانی از یک پشتکار

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

جیمز کار والتون متولد سال 1948 در نیوپورت ایالت آرکانزاس آمریکا و جوان‌ترین پسر موسس شرکت وال مارت (Wal-Mart)، سام والتون است.

او در حال حاضر مدیریت بانک آروست را به عهده دارد و مسئول کسب و کار خصوصی خانواده والتون که شامل، شرکت تجاری والتون (که 90 میلیون دلار از سهام وال مارت را در اختیار دارد)، بانک موفق آروست، چند روزنامه و تعدادی شرکت کوچک دیگر نیز، می‌باشد.

جیم در هیات مدیره وال مارت حضور ندارد و در حقیقت تمام شرکت‌هایی که وی در آنها مقام اجرایی دارد، دارای مالکیت خصوصی هستند.

وال مارت یک شرکت سهامی‌ عام آمریکایی است که شعبه ‌های فروشگاه‌ های زنجیره‌ای بزرگی را در تمام جهان اداره می‌کند.

این شرکت که در سال 2008 به عنوان بزرگ‌ ترین شرکت سهامی‌ عام دنیا از لحاظ درآمد معرفی شد، در سال 1967 توسط سام والتون تاسیس و در سال 1969 به طور رسمی‌ثبت شده و در سال 1972 نیز وارد بازار سهام نیویورک شد.

جیم ساکت‌ترین فرد خانواده والتون است و از همه بیشتر به پدرش شبیه است؛ به‌رغم اینکه افرادی که چنین ثروت و کسب و کاری را به ارث می‌برند نیاز به کار زیاد ندارند، او فردی بسیار سخت کوش و با ساعات کاری طولانی می‌باشد.

بسیار کم پیش می‌آید که جیم با مطبوعات مصاحبه کند، وی که در دانشگاه آرکانزاس در رشته MBA تحصیل کرده بود، در اوایل دهه 70 با انجام کار مبادلات املاک به وال مارت پیوست، اما پس از چند سال، وال مارت را رها کرده و به اداره شرکت تجاری والتون مشغول شد.

دفتر جیم در ساختمانی قدیمی‌ در بنتون‌ ویل قرار دارد؛ شرکت تجاری والتون که در قلب دنیای والتون واقع است به عنوان شرکتی خانوادگی که مدیریت اموال و کارهای این خانواده ثروتمند را انجام می‌دهد شناخته شده است.

جیم این شرکت را با 20 کارمند که بیشتر آنها مشاوران کلیدی شرکت هستند، اداره می‌کند؛ این مشاوران کارهای مالی روزمره خانواده را مدیریت می‌کنند و یکی از آنها نیز مدیر بنیاد خانواده والتون است.

جیم بیشتر وقت خود را در بانک آروست می‌گذراند؛ سام والتون در اوایل دهه 60، بانک بنتون‌ ویل را خریداری کرد و سپس به همراه جیم، آرام آرام و در طول چند دهه آن را شکل داد؛ به طوری که این بانک اخیرا رشد بسیار سریعی داشته است.

شعبه‌های این بانک بسیار به شعبه‌های خود وال مارت شباهت دارد، در واقع، زمانی که فردی به یکی از شعبه‌های این بانک برود احساس می‌کند در «نسخه بانکی وال مارت» قرار دارد.

عملکرد مالی آروست در سطح متوسط است، سود حاشیه‌ای این بانک بیش از همتایانش؛ اما بازگشت سرمایه آن پایین‌تر از آنها است.

خانواده والتون با حدود 5/44 درصد سهام، مالک اصلی این بانک می‌باشند؛ این بانک در ایالت‌های آرکانزاس، اوکلاهاما و میسوری، دارای بیش از 200 شعبه می‌باشد، آروست از نظر رشد جغرافیایی نیز رشدی تقریبا مشابه وال مارت داشته است.

سام سال‌ها قبل علاوه بر ورود به بانکداری، تصمیم به خرید روزنامه محلی بنتون کانتری که در حال حاضر زیر مجموعه‌ ای از شرکت خانوادگی چاپ والتون می‌باشد، نیز گرفت؛ پسر او جیم، هم‌اکنون مالک 97 درصد این شرکت است.

جیم با لین مک ناب والتون ازدواج کرده و 4 فرزند دارد، وی با ثروت 17.8 میلیارد دلار یازدهمین فرد ثروتمند جهان در سال 2010 است.

او به خاطر مشارکت در امور شهری به رتبه‌های بالایی دست پیدا کرده است، خانواده والتون در صدر لیست ثروتمندترین خانواده‌ها در جهان قرار دارند.

این ثروت با تاسیس زنجیره فروشگاه‌ های وال مارت ایجاد شده است؛ 5 عضو اصلی این خانواده جیم، جان (که در حادثه هواپیما در گذشته است) راب، آلیس و هلن والتون هستند؛هم‌ اکنون موفقیت خانواده والتون در کسب و کار باعث پیشرفت و رشد اقتصادی بنتون‌ ویل و شهرهای اطراف آن و باعث اشتغال افراد محلی نیز شده است.

نظر دادن