پنج شنبه, 19 ارديبهشت 1398 ساعت 20:09

نظام ارجاع پزشکی از تیرماه عملیاتی می شود

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سطح یک «نظام ارجاع پزشکی» در قالب پرونده الکترونیک از ابتدای تیر 98 برای پزشکان عمومی عملیاتی می شود.

به گزارش ایرنا، علیرضا رئیسی چهارشنبه شب در نشست با هیات رئیسه دانشگاه علوم پزشکی مشهد پرونده الکترونیک کارآمد را اولویت و زمینه اجرای مناسب برنامه نظام ارجاع و پزشک خانواده اعلام و بیان کرد: در قالب این پرونده می توان با ایجاد دستور عمل «برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع» را اجرایی کرد.

وی همچنین از تلاش دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای اجرای برنامه نظام ارجاع قدردانی کرد و گفت: این دانشگاه با توجه به شرایط و ویژگی های خود قابلیت اجرای برنامه نظام ارجاع به شکل کامل حتی در سطوح دو و سه را نیز دارد.
معاون وزیر بهداشت افزود: تکریم و رضایت مندی گیرندگان و ارایه دهندگان خدمت باید در برنامه نظام ارجاع مورد توجه قرار گیرد و در این راستا باید ضمن ایجاد نظام نوبت دهی مناسب در مراکز درمانی، نتایج این برنامه برای مردم و ارائه دهندگان خدمت قابل لمس باشد.

وی بر استفاده از ظرفیت بخش خصوصی نیز در اجرای برنامه نظام ارجاع پزشکی تاکید و بیان کرد: با این اقدام می توان ضمن جلوگیری از ایجاد محدودیت برای گیرندگان خدمت و افزایش رضایت مندی، از ازدحام و افزایش بار در مراجعه بیماران به مراکز دولتی نیز پیشگیری کرد.

* دانشگاه علوم پزشکی مشهد پیشرو است
معاون درمان وزارت بهداشت نیز در این نشست گفت: دانشگاه علوم پزشکی مشهد از دانشگاه های پیشرو در اجرای برنامه نظام ارجاع محسوب می شود زیرا تنها دانشگاه علوم پزشکی در کشور است که توانسته تمامی کلینیک های ویژه را وارد مدار برنامه نظام ارجاع و شبکه ارجاع کند.

قاسم جان بابایی افزود: اکنون همه کلینیک های ویژه زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد وارد چرخه برنامه نظام ارجاع شده اند و نظام اچ.آی.اس مراکز درمانی نیز در آنها اجرایی شده است.

وی همچنین «نسخه نویسی الکترونیک در سطح یک» را از دیگر موارد ضروری در اجرای برنامه نظام ارجاع اعلام و بیان کرد: این مهم نیز اکنون به شکل مطلوبی در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد اجرایی شده است.

معاون وزیر بهداشت در ادامه بر لزوم ورود بخش خصوصی به عرصه اجرای نظام ارجاع پزشکی تاکید کرد و افزود: باید تلاش شود به صورت گام به گام این برنامه در بخش خصوصی نیز اجرایی شود؛ در مرحله نخست سطح یک و دو خدمات به ویژه در شهرستان های زیر پوشش باید وارد این برنامه شود.

وی ادامه داد: با توجه به اقدامات انجام شده در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، در مرحله نخست بخش خصوصی در شهرستان های کاشمر، بردسکن و خلیل آباد خراسان رضوی باید وارد چرخه نظام ارجاع شود و به ترتیب در دیگر شهرستان های استان نیز این طرح اجرایی شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در این نشست گفت: بر اساس برنامه ریزی ها، برنامه نظام ارجاع تا پایان امسال در استان خراسان رضوی به شکل کامل اجرایی می شود.

محمدرضا دارابی برنامه نظام ارجاع را در صرفه جویی منابع مالی و نیروی انسانی مهم دانست و ادامه داد: اگر نتوان این برنامه را به شکل کامل در سطح یک اجرا کرد به طور حتم در سطوح بعدی نیز نمی توان انتظار موفقیت آن را داشت.
وی ادامه داد: برنامه نظام ارجاع اکنون در 40 درصد مناطق زیر پوشش در خراسان رضوی اجرایی شده و برای دستیابی به تمامی اهداف برنامه، علاوه بر بیمه سلامت سایر سازمان های بیمه گر نیز باید وارد برنامه شوند.


نظام ارجاع خدمات پزشکی شیوه ای برای ارایه خدمات مناسب و موثر درمانی بهداشتی است که در قالب آن بیماران باید بر اساس سلسله ‌مراتب تعریف شده و مشخص به مراکز درمانی مراجع کنند.

نخستین مرحله این روند مراجعه به «پزشک خانواده» است. این شیوه با هدف ارتقا سلامت عمومی، جلوگیری از مراجعه مکرر و غیرضروری بیماران به مراکز تخصصی و اتلاف منابع در قالب سطح‌ بندی خدمات درمانی اجرا می شود.
فعالیت طرح نظام ارجاع پزشکی از سال 1384 در مناطق روستایی و شهرهای با جمعیت زیر 20 هزار نفر آغاز شد.

با اجرای طرح طی این مدت مسائلی همچون نبود فرهنگ ‌سازی عمومی پیش از اجرای طرح پزشک خانواده، همزمانی اجرای طرح تحول سلامت با نظام ارجاع، مشکلات در شیوه و میزان پرداخت هزینه خدمات به درمانگران خصوصا از سوی سازمانهای بیمه گر و میزان مشارکت پزشکان عمومی شناسایی و رفع آنها پیگیری شده است.

نظر دادن