یکشنبه, 03 فروردين 1399 ساعت 21:56

بیمار یابی فعال، راز مهار کووید ۱۹

بیست و چهار ساعت گذشته در ایتالیا به دلیل عدم رعایت قرنطینه در روزهای گذشته تعدا زیادی از بیماران فوت کرده و رکورد مرگ در اثر بیماری کورونا را شکستند.

به نظر میرسد بیماری توان ابتلای افراد با سن پایین و ایجاد مرگ و میر در آنها را نیز دارد.

یک پزشک ایتالیایی که بیماران را در وخیم ترین کانون شیوع کوروناویروس در اروپا درمان می کند، نسبت به سایر کشورها که هنوز تحت فشار کامل این بیماری قرار گرفته اند ، هشدار شدیدی را صادر کرده است: اگر پیشگیری نکنید قفل خواهید کرد.

دکتر امانوئلا کاتناچی با پخش خبرنامه تلویزیونی Sky News در گفتگو با شبکه تلویزیونی بریتانیا گفت: "ما می دانیم چه اتفاقی می افتد". وی تصریح کرد: " فکر نکنید که فقط اینجا اتفاق می افتد و جای دیگر اتفاق نخواهد افتاد، سونامی رخ خواهد داد."

تعداد کشته شدگان در ایتالیا روز شنبه با 793 عدد به 4 هزار و 825 مورد رسید که بیشترین افزایش روزانه به معنی واقعی از زمان بروز این بیماری در یک ماه پیش در این کشور بود. هفته گذشته در پی شیوع بیماری کورونا، تعداد کشته شدگان در ایتالیا از کسانی که در چین فوت کردند، عبور کرد، جایی که این بیماری برای اولین بار در اواخر سال گذشته پدیدار شد.

در حالی که لومباردی، مرکز شیوع در ایتالیا ، هفته ها است که تحت فشار قرار گرفته است، دولت مرکزی به دلیل عدم اقدام سریع یا عدم وجود نیروی کافی برای مهار شیوع این بیماری، مورد انتقاد قرار گرفته است. روز شنبه، نخست وزیر گیزپه كنته به عنوان بدترین بحران كشور بعد از پایان جنگ جهانی دوم توصیف كرد.

در بیمارستانی در کرمونا در شرق میلان، دکتر لئونور تمایو به اسکای نیوز گفت که آنها دچار "سونامی" بیماری قرار گرفته اند.

حتی بیمارستان برای نگهداری اجساد، دارای فضای کافی نیست و مجبور شده است آنها را در کلیسای مجاور نگهداری کند.

او با مقایسه شیوع بیماری به مانند "جنگ" گفت: "ما روزانه 12 ساعت در اینجا هستیم. فقط ما چند ساعت به خانه می رویم و برای کار بر می گردیم و مجبوریم برای بیماران اینجا باشیم. "

کارکنان بیمارستان در حالی که برای درمان تعداد زیادی از بیماران تلاش می کنند ولی متوجه شده اند فقط افراد سالخورده در اثر بیماری های مرتبط با کرونای ویروسی نمی میرند بلکه دکتر آنتونیو پنسنتی، رئیس واحد بحران مراقبت های ویژه در منطقه شمالی لومباردی ، روز شنبه گفت: "پنجاه درصد بیماران ما در بخش مراقبت های ویژه که بدحال ترین بیماران هستند ، بالای 65 سال سن دارند." "اما این بدان معنی است که 50 درصد دیگر بیماران ما از 65 سال جوان تر هستند." 
باید به همه هشدار داد تا ایتالیا نشده ایم از آنها درس عبرت بگیریم و در خانه بمانیم.

/دکتر فیروز قادری

پی نوشت:
برغم تلاش های تحسین برانگیز کادر درمانی بخش عمده انرژی نظام سلامت به زیر نورافکن تمرکز دارد و از نقاط تاریک نبرد تقریبا غافل است.

بیمار تحت درمان ، متحرک نیست و تا مرحله بهبودی تحت نظر و مراقبت قرار دارد. اگر قرنطینه کردن و در خانه ماندن بدون گسترش اقدامات بیماریابی شعار روز ما باشد به جایی نخواهیم رسید .

سوالی که باید از خودمان بکنیم : چه تفاوتی با کشور ایتالیا داریم و چه اقدام متفاوت از نظام سلامت ایتالیا برای مردم ایران کرده ایم .آیا این رفتار متفاوت قادر خواهد بود سناریوی ایتالیا را (فارغ از ترکیب جمعیتی ، که این کشور را با ۲۳ ٪ بالای ۶۵ سال در ردیف دومین کشور سالمند جهان قرار داده است ) در ایران تکرار نکند؟

اگر قرار باشد موارد خاموش که نقش عمده ای در انتقال بیماری دارند به خط مقدم نبرد برای عقب راندن و محدود ساختن ویروس تبدیل نشود نباید انتظار معجزه از سیستم سلامت داشته باشیم و کادر درمانی روزهای دشواری را در پیش خواهند داشت.

باید بیماریابی فعال ، رازی که نظام غریب بهداشتی همیشه آن را با خود یدک می کشد ، به هر شکل ممکن و سریعا تقویت شود و افراد مثبت به همراه نزدیکان تحت کنترل و مراقبت قرار گیرند . و الا با تخته کردن خانه ها در این مقطع زمانی کاری از پیش نخواهیم برد.

آیا در شرایط کنونی این اختلاف در ترکیب جمعیتی سرنوشت ما را از ایتالیا متفاوت خواهد ساخت ؟ ببینیم بخت و اقبال با ما چه خواهد کرد.

نظر دادن