پنج شنبه, 22 اسفند 1398 ساعت 03:24

آخرین توصیه های دبیرکل سازمان بهداشت جهانی به کشورهای درگیر کرونا

گزیده هایی از مصاحبه مطبوعاتی آقای تدروس دبیرکل سازمان جهانی بهداشت:
ارسالی از: فرانک محمدلو
ایشان در ابتدای سخنان خود در تاریخ 19/12/98 گفتند که تعداد کشورهای درگیر کورونا در حال حاضر از 100 کشور فراتر رفته است و حرکت بسمت پاندمی ابتلای ناشی از ویروس کورونا دور از ذهن نیست . ایشان با تاکید بر اینکه تعریف پاندمی ، ادبیات خاص خود را دارد و تحت تاثیر شرایط مختلف قرار می گیرد ، تاکید کرد که نباید تلاش ها برای محدود سازی این همه گیری تضعیف شود . ایشان با اشاره به آمار خوشحال کننده در چین گفتند در یک بررسی از 87000 مبتلا در چین 70% بهبود یافته اند و شرط بهبودی را داشتن دو آزمایش RCR منفی و نتیجه CTscan ریه نرمال ذکر کرده اند .

تدروس و دستیاران او کشورها را در دو دسته قراردادند:
1- کشورهایی که محدودسازی و مهار بیماری با روش های مختلف را در دستور کار خود قرار داده اند . (containment )
2- کشورهایی که خود را در مواجهه با سیل فزاینده بیماری می بینند و به سمت سیاستهای کاهش بیماری می روند . (mitigation)
لیکن توصیه سازمان جهانی بهداشت این است که کشورهای درگیر باید به سمت ترکیبی از 2 روش مذکور پیش روند .
سازمان جهانی بهداشت گایدلاین هایی برای 4 گروه در 4 جهت طراحی کرده است :
1- کشورهایی که ویروس کووید 2019 وارد بدن آنها نشده است.
2- کشورهایی که ویروس کووید 2019 بصورت اسپورادیک و پراکنده وارد آنها شده است.
3- کشورهایی که ویروس بصورت خوشه ای یا کلاستر در آنها منتشر شده است.
4- کشورهایی که بصورت community transmission کووید آنها را فرا گرفته است.

در نوع 4 در شرایطی که کووید تمام کشور را فراگرفته است انجام تست در موارد مشکوک و دنبال کردن وضعیت هرکدام از آنها عملا کار بسیار دشوار و ناممکنی است و در سطح جامعه باید سطح و سرعت انتقال و تعداد افراد مبتلا کم شود و باید سعی کنیم انتقال بیماری از خوشه ای به خوشه ای دیگر را محدود کنیم .
از جمله اقداماتی که می توان در گروه 4 انجام داد تعطیلی مدارس و دانشگاهها و ممنوع کردن برگزاری مراسم و تجمعات مردمی است .

باید در این شرایط تمام حاکمیت و دولت یکپارچه و integrate عمل کند . ایشان از عملکرد یکپارچه کشورهایی چون چین ، آمریکا ، کره ، ایتالیا در این خصوص تمجید کردند و در اشاره خاص به کشورسنگاپور افزودند ، شخص نخست وزیر سنگاپور مدیریت وضعیت کورونا را به عهده گرفته اند و هرشب بصورت زنده مصاحبه تلویزیونی برقرار می کنند.

ایشان در ادامه گفتند کره جنوبی هم استراتژی خوبی در این ارتباط بکار گرفته است و با استقرار پایگاه های متنوع با استفاده از RAPID test وضعیت ابتلاء افراد در جامعه را پیگیری می کند بگونه ای که با کمترین زحمت افراد وقتی با ماشین وارد پارکینگ می شوند بدون پیاده شده در ماشین تحت تست کووئید قرار گرفته و نتیجه تست برای آنها پیامک می شود.

باید گفت کشورهای افریقایی نیز برنامه خوبی را در پیش گرفته اند. ایشان افزودند وسایل محافظتی و آزمایشگاهی برای طیف وسیعی از کشورها توسط WHO ارسال شده است و یا در حال ارسال است .

ایشان گفتند هدایایی نیز به ارزش 300 میلیون دلار از کشورهایی چون آذربایجان ، عربستان ، کره جنوبی و چین جهت هزینه کردن در مسیر مقابله با ویروس کووید به سازمان جهانی بهداشت ارسال شده است .

ایشان تاکید کردند کشورهای با موارد مثبت اغلب در مرحله ابتلای خوشه ای و کلاستر قرار دارند و معدودی در مرحله community transmission هستند که چین خیلی خوب توانسته است کنترل کند و کره هم شرایط خوبی دارد و در ایتالیا هم شرایط کنترلی خیلی شدید در حال اعمال است .

ایشان در فراز صحبت های خود علیرغم وضعیت شیوع و بروز بالای بیماری ، اشاره ای به کشور ایران نکردند و افزودند باید در کشورها همبستگی و امید جایگزین ترس و نا امیدی شود. ایشان در پاسخ به سوالات نمایندگان مراکز و نشریات علمی افزودند که تمام کشورها از مبارزه تمام عیارعلیه ویروس کوویید جدید نباید غفلت کنند و با تلاش ضعیف با فرض اینکه سالمندان قربانیان اصلی این ویروس خواهند بود دچار سقوط اخلاقی در جامعه نشوند . ایشان در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت ابتلای طیف قابل توجهی از کارکنان حوزه سلامت در ایران با پاسخ های غیر مستقیم تلاش کردند وضعیت موجود در کشورها را مورد توجه قرار دهند و اظهار داشتند تعدادی از کارکنان سلامت ممکن است ویروس را از داخل جامعه گرفته باشند وتعدادی هم در مواجهه با بیماران مراجعه کننده به مراکز بهداشتی درمانی و یا بیماران بستری مبتلا شده باشند . لیکن نکته ای که ایشان مورد توجه قرار دادند این بود که داشتن ابزار و امکانات حفاظت فردی شرط لازم و نه کافی برای عدم ابتلاء به ویروس کووید 19 در میان کارکنان سلامت است . کارکنان سلامت باید بطور مستمر در خصوص نحوه استفاده درست از ابزار حفاظتی آموزش های لازم را دریافت دارند .

ایشان تاکید کردند در همبستگی ملی همه باید بهم کمک کنند تا شیوع موارد جدید کاهش یابد و از افراد عادی جامعه دعوت کردند که بهر شکل ممکن ببا پرسنل بهداشتی درمانی همراهی کنند و به آنها روحیه ببخشند . آنها می توانند در خرید منزل به آنها کمک کنند تا آنها کمتر در محیط تردد نمایند و یا در محل مناسب اسکان داده شوند تا اعضای خانواده انها از مواجهه با ویروس کووید 19 در امان باشند . ایشان در ادامه گفتند که اپیدمی آنفلانزا که از سال 2005 شروع شد پس از مهار اولیه هر سال در فصل زمستان افرادی را مبتلا و تعدادی جان خود را از دست می دهند لیکن در مورد کووید شرایط فرق می کند و باید همت بیشتری برای مهار آن نمود .

ایشان افزودند :
از 110 کشور درگیر در بحران کووید 19 :
در 43 کشور تعداد مبتلایان کمتر از 10 نفر است که شانس بسیارخوبی برای کنترل بیماری دارند.
در 36 کشور 11 الی 200 نفرکه انها هم در مجموع شرایط خوبی دارند .
در 70 کشور زیر 100 نفر مبتلا وجود دارد که باز موفق تر خواهند بود.
و 6 کشور بیشتر از 1000 مورد که ایران هم جزو این کشور هاست لیکن چین و کره جنوبی رفتار خوبی در این ارتباط داشته اند و سایر کشورها هم باید حداکثر تلاش خود را بعمل آورند تا با کمترین ضایعه اپیدمی خود را کنترل نمایند.

با تشکر از دکتر سهراب پور معاون محترم آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

نظر دادن