یکشنبه, 26 شهریور 1396 ساعت 11:37

با نظام سلامت غول اقتصادی اروپا آشنا شوید

جمهوری فدراتیو آلمان یکی از کشورهای اروپای غربی است که از سال ۱۹۸۹، پس از فروپاشی دیوار برلین، در تلاش است با توسعه روزافزون، گذشته‌ها را جبران کند. یکی از مواردی که بسیار بدان توجه می شود نظام سلامت این کشور است.

اساس نظام بهداشت و درمان آلمان براساس بیمه می باشد و در این شبکه بیماران از خدمات مختلف از قبیل پیشگیری، زایمان، سرپائی، دندانپزشکی، بیمارستانی، توانبخشی و … استفاده می کنند. خانه های پرستاری برای سالمندان از پوشش نظام بیمه ای خارج است و نحوه ارائه خدمات بهداشتی عمومی و بهداشت روانی، در کشور آلمان دارای بعضی نقاط ضعف ها می باشد.

بین خدمات سرپائی (مطب و درمانگاه ها) و خدمات بستری (بیمارستان ها) تمایز کلی وجود دارد. بیمارستان ها خدمات سرپائی انجام نمی دهند، پزشکان نیز بیماران را برای خدمات عمومی سرپائی به بیمارستان ارجاع نمی دهند، بنابراین، عمده پزشکان در محل کار خود تجهیزات مربوط به خدمات سرپائی را فراهم کرده اند که بدین طریق هزینه زیادی به علت تکرار تجهیزات به بودجه عمومی تحمیل شده است. بیماران تنها بخش کوچکی از هزینه را در نظام بیمه ای پرداخت می کنند و البته این سهم پرداخت نیز دارای سقف مشخصی است که در مورد کودکان و افراد کم درآمد از مقدار مشخصی تجاوز نمی کند.

بودجه بهداشت و درمان کشور در سال ۲۰۱۳ بالغ بر 326 میلیارد یورو بوده است و پیش بینی می شود با رشد 3.8 درصدی سالانه، در سال ۲۰۲۰ بالغ بر ۴۰۰ میلیارد یورو گردد.

منبع درآمد نظام درمانی این کشور عموماً از طریق مالیات های عمومی، مالیات بیمه ای (Contribution) و حق بیمه های خصوصی و عمومی می باشد. از طرف دیگر ۶۰% کل هزینه های بهداشت و درمان به صندوق های بیمه اختصاص می یابد که به ترتیب ۲۱% هزینه ها را دولت و ۷% هزینه ها را بیمه های خصوصی متقبل می شوند. ۱۲% باقیمانده نیز هزینه هائی است که بیماران خارج از سیستم بیمه ای خود متقبل می شوند.

germany

نظام بیمه ای در کشور آلمان

هر شهروند آلمانی موظف به داشتن نوعی بیمه است و در حدود ۹۰% مردم آلمان تحت پوشش صندوق های بیمه هستند. صندوق های بیمه در حقیقت بخشی از بیمه های اجتماعی هستند. کارگرانی که درآمد آنها از حد معینی پائین تر است حق انتخاب ندارند و موظف به عضویت در یکی از صندوق های بیمه هستند ولی کارگران با درآمد بالاتر از سقف معین و خویش فرمایان می توانند یکی از دو نوع بیمه صندوق یا خصوصی را به میل خود انتخاب کنند.

صندوق های بیمه در کشور آلمان بصورت غیر متمرکز در سطح کشور پراکنده شده اند. بیش از ۱۱۰۰ صندوق بصورت مستقل در کشور وجود دارد. صندوق ها در زمینه های نوع امتیازات، تعیین شاخص درآمد، حق بیمه، سن پذیرش مراجعه کننده و سایت های پذیرش متفاوت عمل می کنند.

صندوق های بیمه بطور کلی به دو دسته محلی(Rvo) و جایگزینی تقسیم می شوند. صندوق های محلی که در حدود ۶۰% جمعیت را تحت پوشش دارند عموماً افراد را با توجه به منطقه جغرافیایی خود بیمه می کنند. عموم این افراد کارگران فنی شرکت ها و کارخانه ها در ضمن کارگران فنی خود می توانند بین محلی و جایگزینی یکی را انتخاب کنند. صندوق های بیمه جایگزین اعضا خود را براساس شغل آنها پوشش می دهند که عموماً این افراد کارمندان اداری هستند.

هر پزشک واجد شرایطی که بخواهد همکاری خود را با یکی از صندوق ها آغاز کند باید جزو انجمن پزشکان صندوق (KV) باشد. این انجمن ها نقش مهمی در بازپرداخت هزینه های جراحی دارند. هزینه های سرمایه ای عموماً توسط دولت تأمین می شود.

نظام بیمارستانی آلمان

سه نوع بیمارستان اصلی در این کشور وجود دارد :

۱ – بیمارستان های عمومی که در کنترل دولت هستند (۵۱ درصد کل بیمارستان ها).

۲ – بیمارستان های غیرانتفاعی محلی که تحت کنترل دولت های محلی هستند (۳۵ %).

۳ – بیمارستان های خصوصی که سرمایه آن عموماً توسط پزشکان تأمین می شود (۱۴%).

کارکنان بیمارستان های نوع اول و دوم بطور تمام وقت در اختیار بیمارستان هستند و هزینه های مراقبت بیماران نیز توسط صندوق های بیمه تأمین می شود. پزشکان نیز در دو نوع بیمارستان  ذکر شده حقوق بگیر هستند که البته در این مقوله رؤسای بخش ها از این قاعده مستثنی هستند و می توانند از بیماران خصوصی خود حق الزحمه دریافت کنند و در حقیقت تنها گروه پزشکان هستند که قادرند در هر دو بخش خصوصی و دولتی فعالیت کنند.

بیمارستان های آلمان از دو نوع بودجه استفاده می کنند : بودجه جاری(عملیاتی) و بودجه عمرانی.

بودجه جاری در اکثر موارد توسط صندوق های بیمه و در مواردی توسط بیمه های خصوصی تأمین می شود. بودجه عمرانی نیز با کمک و یا توسط کمک های انسان دوستانه پرداخت می شود (حتی در بیمارستان های خصوصی).

germany2

بیمارستان ها در آلمان

طبق آمار سال ۲۰۱۱ آلمان حدود ۲۱۰۰ بیمارستان دارد که جمعا دارای ۵۰۰۰۰۰ تخت بیمار میباشد. از این تعداد  ۱۲۰۰ بیمارستان دارای تخت کمتر از ۲۰۰ می باشند و تنها ۸۸ بیمارستان دارای بیش از ۸۰۰ تخت هستند. تمام بیمارستان ها بیمه تامین اجتماعی (و بیمه های خصوصی) قبول میکنند و تقریبا همه آنها ( بجز بیمارستان های نظامی) به عموم مردم خدمات ارائه می نمایند.

بیمارستان های غیر نظامی معمولا توسط شهرداری ها و یا دانشگاه ها اداره می شوند. بیمارستان های نظامی عموما توسط دولت فدرال اداره می شوند. بعضی بیمارستان ها نیز توسط کلیسا و انجمن های خیریه اداره می شوند.

تحصیل پزشکی در آلمان

یکی از رشته هایی که تقاضای بسیار زیادی جهت پذیرش از دانشگاه های آلمان و تحصیل در آلمان داشته و دارد رشته پزشکی است. دانشگاه های آلمان رنکینگ بالایی به خصوص در رشته پزشکی دارند و تحصیل پزشکی در آلمان بسیار مورد توجه دانشجویان خارجی قرار گرفته است.

امروزه حتی پزشکان نیز علاقمن به ادامه تحصیل در آلمان هستند و تحصیل پزشکان در آلمان فرصت بسیار خوبی برای پزشکان خارجی به خصوص پزشکان ایرانی است. رشته پزشکی در آلمان در دانشگاههای معتبری همچون بنجامین فرانکلین برلین، دانشگاه پزشکی بن، دانشگاه پزشکی بخوم، دانشگاه پزشکی کلنو و چندین دانشگاه معروف دیگر تدریس می شود.

طبق قوانین دانشگاههای آلمان جهت پذیرش دانشجویان در رشته پزشکی به دلیل تقاضای بسیار زیاد تحصیل در رشته پزشکی دانشجویان می بایست موفق به اخذ نمره قبولی در آزمون پزشکی آلمان شوند در آزمون پزشکی آلمان ظرفیت پذیرش دانشجویان محدود است و دانشجویان با استعداد بالا موفق به قبولی و پذیرش در رشته پزشکی خواهند شد. همچنین علاوه بر این لازمه تحصیل و اشتغال در مقاطع تخصصی اخذ مدرک B2 زبان آلمانی است.

برای کسب اطلاعات بیشتر ، می توانید فایل pdf مربوط به نظام بهداشت و درمان آلمان را از اینجا دانلود کنید

/منبع: نبض ما

نظر دادن